1927, 22 grudnia, Berdyczów – Sprawa dobytku wywiezionego z obiektu byłego klasztoru karmelitów bosych w Berdyczowie.

 

 

1927, 22 grudnia

 

                                      Do Prokuratury Okręgowej

                                      na W[asz] Nr 71849 z dnia 05. 12. 1927 r.

                                      Kopia – Berdyczowskie Muzeum Socjalno-Historyczne

 

 

         W odpowiedzi na otrzymane pismo w sprawie majątku muzeum, wywiezionego przez kierownictwo Klubu Polskiego pragniemy wyjaśnić, iż:

1. Wyżej wymienione przedmioty kierownictwo Klubu Polskiego zabrało za pozwoleniem Wydziału do Spraw Wyznań Okręgowego Wydziału Administracyjnego w Berdyczowie. Zostały one przekazane zgodnie z przepisami w obecności kierownika Wydziału do Spraw Wyznań tow. Masztalerza. Kierownictwo Klubu nie jest zatem winne samowolnego wywiezieniu przedmiotów, ponieważ miało na to pozwolenie z wydziału administracji.

2. Jeżeli weźmiemy pod uwagę historyczną i muzealną wartość przedmiotów przekazanych do Klubu Polskiego, to należy zwrócić uwagę, iż kilka rzeczy, m.in. talerzyki, karafki i inne, nie posiadają żadnej wartości historycznej, gdyż przedmioty takie można dziś kupić na rynku. Kierownictwo Klubu nie ma jednak nic przeciwko zwróceniu ich do muzeum, co zostało zresztą już ustalone z zastępcą dyrektora tow. Mowczaniwskim, który osobiście przyjmował wszystkie przedmioty zwrócone przez Klub. Faktem jest, ze powyższe przedmioty nie mają żadnego związku z kościołem, a były jedynie złożone w klasztorze podczas odwrotu Polaków spod Berdyczowa.

3. Pozostałe przedmioty, m.in. szafy, fotele, fortepian, skrzypce, stoły, łóżka oraz różne drobiazgi są całkowicie zbędne w muzeum. Według nas, wskazane jest wykorzystywanie z nich przez klub, ponieważ i tak stałyby bezużytecznie, a od ciągłego przenoszenia mogłyby się zniszczyć, a w trakcie wyjaśniania tego problemu z przedstawicielem muzeum można zauważyć, iż naleganie na zwrot tych rzeczy wiąże się bardziej z urządzaniem kancelarii. Jednak powtarzam, że przedmioty te zostały przekazane do dyspozycji klubu zgodnie z wcześniejszą umową.

4. Na zakończenie Kierownictwo Klubu wyjaśnia, iż rzeczy, o zwrot których ubiega się muzeum, mogą zostać mu oddane chociażby dzisiaj, co zostało uzgodnione z kierownikiem muzeum tow. Mowczanowskim, a sprawa mebli została również uzgodniona, co może potwierdzić Kierownictwo Klubu.

 

 

Kierownik Klubu Polskiego                                                     Szmidt

Sekretarz [podpis nieczytelny]*

 

Oryginał, maszynopis w języku ukraińskim.

CDAWOU, fond 166, op. 6, spr. 1706, ark. 66.

*Wiarygodność dokumentu potwierdzono trójkątną pieczątką Polskiego Klubu Robotniczego im. Dzierżyńskiego w Berdyczowie.

 
 

Powrót